Druk op de afbeelding om je geweldige cadeau te bestellen.
Kies je productkleur, maat of voeg een tekst of foto erbij als je het nog mooier wilt maken.(Bij sommige illustraties of tekst is de kleur ook naar jouw smaak te passen)
Schuldgevoel, dat kennen we allemaal
Er zijn 7 escapes oftewel vluchtroutes, die we dagelijks toepassen met het idee dat we stappen zetten. In feite houdt het ons ver verwijderd van de pijn en daarmee van wie we werkelijk zijn.
Schuldgevoel
Schuldgevoel is dé ideale escape: “Ik voel me schuldig over het feit dat ik niet naar onze afspraak ben gekomen”. Schuldgevoel over dat je niet kan voldoen aan de verlangens of behoeften van een ander. Schuldgevoel over dat je je werk niet af hebt, iemand verdriet hebt gedaan, je kinderen te weinig ziet, iets vergeten bent of simpelweg niet gedaan hebt.
Door je schuldgevoel in de strijd te gooien weet je op een, vaak onbewuste, manier de aandacht af te leiden van waar het werkelijk om gaat. Je verlegt de aandacht van de actie die je hebt gedaan, naar hoe erg het is voor jou. Ook geef je daarmee aan dat je ergens de mogelijkheid had om het anders te doen. Oftewel: Je hebt het nu niet gedaan, maar… je kán het heus wel… en in de toekomst zal je laten zien dat je anders zal handelen. En daar bovenop; veroordeel mij alsjeblieft niet, ik heb het al zo zwaar onder de last (schuldgevoel) die ik draag.
Je geeft jezelf daarmee ruimte. Een excuus voor je handelen in het verleden en direct een zogenaamde belofte naar de toekomst toe; veroordeel mij niet… het zal beter worden…
De waarheid
De harde werkelijkheid is echter dat je gewoon niet beter kon, of niet anders wilde. Schuldgevoel haalt je weg van de kern van het probleem. Het klinkt echt anders wanneer je zegt: “Ik heb toen voor mezelf gekozen en besloten dat ik niet naar de afspraak kwam. En ja, misschien heb ik daar een verkeerde inschatting gemaakt”.
Dan neem je volledig aandeelhouderschap voor je acties. In plaats van dat je deze acties bedekt onder de mantel van “schuldgevoel” en daarmee slachtofferschap. Je neemt stelling en verantwoordelijkheid. En ja, dat kan spannend, confronterend, kwetsbaar en soms zelfs pijnlijk zijn.
Echter, door je aandeelhouderschap in de situatie te erkennen, pak je je eigen invloed weer terug. En laat je het niet afhangen van de omstandigheden of personen om je heen. Zet je jezelf niet in de wachtkamer van je eigen leven waarin je hoopt dat ooit, op een dag, misschien, de situatie zal veranderen. Het stelt je in staat om in actie te komen en je gedrag te veranderen. Wat denk je dat het met je gaat doen wanneer je merkt dat jij weer invloed hebt? Zal je je daar uiteindelijk beter of slechter door voelen? Zal je daar meer of minder energie door krijgen…?
Juriaan Galavazi geeft diverse lezingen en trainingen over dit thema en andere aanverwante thema’s. Wil je deze een keer bijwonen, hou hier de agenda in de gaten voor nieuwe datums en inschrijvingen.